Listopad, 2019

11list10:0015:00Niepodległość na maszt na Łasztowni10:00 - 15:00 Stara Rzeźnia

Więcej

Szczegóły wydarzenia

Morskie obchody Święta Niepodległości. O 11:11 zaśpiewamy Hymn do Bałtyku!

Dzień Niepodległości to często najważniejszy dzień w roku dla każdego Polaka. W Starej Rzeźni jak co roku odbędą się uroczyste obchody. O godzinie 11:11 wraz z chórem Akademii Morskiej i przy asyście szczecińskich kapitanów zostanie odśpiewany hymn narodowy. Odbędą się również warsztaty dla dzieci, podczas których między innymi będzie można zrobić kotylion. Obchodom towarzyszyć będą występy zespołów tanecznych, w tym zaprezentują się dzieci z przedszkola „Żagielek”

Morskie Obchody Narodowego Święta Niepodległości to już tradycja Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Z inicjatywy Prezes Laury Hołowacz odśpiewywany jest „Hymn do Bałtyku”, a przez cały dzień towarzyszą nam wówczas morskie opowieści, spotkania z kapitanami, prezentacje na Skwerze Kapitanów na Łasztowni oraz prezentacje artystyczne instytucji i grup związanych ze szczecińskim środowiskiem morskim. Nie inaczej będzie w roku 2019. Już w poniedziałek świętować będziemy 101. Rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i w Starej Rzeźni odbywać się będzie szereg wydarzeń skierowanych do wszystkich mieszkańców naszego regionu.

– Od 10.00 zapraszamy całe rodziny z dziećmi. Będziemy wykonywać kotyliony różną techniką; z bibuły, z przygotowanych wcześniej wstążek i materiałów plastycznych. Będziemy też tworzyć flagę Polski, będą kolorowanki, wyklejanki i cała masa atrakcji plastycznych dla najmłodszych. O 11.00 wykonamy Hymn Polski, a o 11:11 tradycyjnie już podczas wydarzenia „Niepodległość na Maszt” wykonany zostanie „Hymn do Bałtyku”. Wykonawcą będzie chór Akademii Morskiej w Szczecinie, ale do śpiewu zapraszamy oczywiście wszystkich mieszkańców Szczecina – mówi Monika Dyker – Woźniak, Prezes Stowarzyszenia Progressum.

 

Monika Dyker – Woźniak podkreśla morski charakter Narodowego Święta Niepodległości w Starej Rzeźni: – Po występie chóru Akademii Morskiej oddamy scenę dzieciakom z  przedszkola Żagielek. Dzieciaki od wielu tygodni przygotowują wspaniały program artystyczny, nie zabraknie akcentów morskich, ale i dowodów na to, że wychowanie w duchu miłości do Ojczyzny to ważna i piękna rzecz. Po 12.00 zaprezentują się Kapitanowie Żeglugi Wielkiej, którzy opowiedzą o swojej ciężkiej pracy na morzu, ale z tego co słyszałam to nie zabraknie także prezentacji muzycznych i artystycznych, a więc kapitanowie zaśpiewają i powiedzą jak ważna jest dla nich polska bandera – mówi Monika Dyker – Woźniak. – Następnie Teatr Gwitajcie Jakuba Gwita i spektakl „Teraz Polska”, cały czas w Starej Rzeźni będzie można także oglądać wspaniałą wystawę Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. Stara Rzeźnia już piąty raz organizuje obchody Narodowego Święta Niepodległości. Zawsze zależało nam na tym by towarzyszyć mieszkańcom miasta w najważniejszych wydarzeniach. Przygotowujemy już atrakcję na „Gwiazdkę nad Łasztownią”, już teraz serdecznie zapraszamy. 11 listopada to ważna data dla każdego Polaka, atrakcji w Szczecinie jest mnóstwo, mamy nadzieję, że spotkamy się z Państwem chociaż na chwilę – dodaje.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia i inicjatywy w ramach wydarzenia „Niepodległość na Maszt” są bezpłatne. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta na wspólne świętowanie do Starej Rzeźni!

 

NIEPODLEGŁOŚĆ NA MASZT: Poniedziałek, 11 listopada 2019 o 10:00 – 15:00

Czas

(Poniedziałek) 10:00 - 15:00

Miejsce

Stara Rzeźnia