spotkajmy się na bulwarach

Serce Szczecina bije nad Odrą. Świadczą o tym tysiące osób, które – szczególnie wiosną i latem – przebywają na nadodrzańskich bulwarach po jednej i po drugiej stronie rzeki. Widok ludzi siedzących w ogródkach gastronomicznych, spacerujących z dziećmi, biegających i jeżdżących na rolkach nie pozostawia wątpliwości – tu tętni życie.

Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie oczekiwana przebudowana i modernizacja nabrzeży. Korzystając ze środków unijnych możliwa była zmiana oblicza trzech bulwarów – Gdyńskiego, Piastowskiego i Elbląskiego. Prace rozpoczęły się w roku 2011 i obejmowały m.in. budowę nowej infrastruktury (w tym ławek, siedzisk, stojaków rowerowych, oświetlenia, koszy na śmieci, terenów zielonych), ustawienie donic z drzewami, utworzenie deptaka, drabinek, punktów postojowych, słupków z wodą i energią dla żeglarzy i wodniaków. Istotnym elementem inwestycji była budowa budynku bosmanatu przy ulicy Zbożowej, nowoczesnej toalety na Bulwarze Piastowskim oraz dzierżawa terenów pod estetyczne pawilony gastronomiczne. Prace na trzech bulwarach zakończyły się latem 2013 roku. Od tego momentu atrakcyjne deptaki nad Odrą stały się jednym z ulubionych miejsc szczecinian i turystów. 

Kolejnym krokiem przywracającym rzekę Szczecinowi była budowa portu jachtowego na Wyspie Grodzkiej, budowa zwodzonego mostu i utworzenie Miejskiej Strefy Letniej – miejskiej plaży z widokiem na imponujące gmachy Wałów Chrobrego.

Jesienią 2016 roku rozpoczęła się także, trwająca rok, modernizacja i przebudowa kolejnego bulwaru – Nabrzeża Starówka. Tutaj także powstał deptak, który jest niejako przedłużeniem Bulwaru Gdyńskiego. Inwestycja objęła odcinek biegnący od Trasy Zamkowej, pod trzema odrestaurowanymi żurawiami portowymi (tzw. dźwigozaurami), w sąsiedztwie NorthEast Mariny aż do skweru w okolicach cyplu Łasztowni. Tutaj także, wzorem poprzednich bulwarów, powstały ławki, stojaki na rowery, śmietniki, punkty cumownicze. Prócz tego przy nowym bulwarze znalazły się także stacja roweru miejskiego Bike_S i pływające pomosty dla żeglarzy. Tutaj mieści się także przystanek tramwaju wodnego, który latem łączy dwa brzegi Odry. Prace zakończyły się w lipcu 2017 roku. Miejsce to zostało dostrzeżone w ogólnopolskim konkursie Property Design Awards i w lutym 2018 roku zdobyło prestiżowy tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej w Polsce. Tym samym Szczecin wygrał m.in. z Bulwarami Wiślanymi w Warszawie czy placem Litewskim w Lublinie. Przyczynili się do tego Internauci, którzy przez kilka tygodni oddawali swoje głosy na szczecińskie nabrzeże.

Kolejnym elementem prac na bulwarze JEST widowiskowa iluminacja wspominanych dźwigozaurów i start cyklu BIEGÓW BIEGOWE Bulwarove organizowanego przez Miasto Szczecin i spółkę Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

W ROKU 2020 WAKACYJNY KALENDARZ WYPEŁNIA MNÓSTWO WYDARZERŃ ORGANIZOWANYCH NA ŁASZTOWNI I WYSPIE GRODZKIEJ. WESOŁE MIASTECZKO, KONCERTY, ANIMACJE DLA DZIECI, FLOATING MARKET CZY WRESZCIE BEZPŁATNE TRENINGI I WARSZTATY ORGANIZOWANE PRZEZ POLSKĄ FUNDACJĘ PRZECIWDZIAŁANIA UZALEŻNIENIOM REKOMPENSUJĄ SZCZECINIANOM I TURYSTOM ODWOŁANE DNI MORZA I FESTIWAL PYROMAGIC.

Tak konsekwentnie, także dzięki inwestycjom podmiotów prywatnych, tworzy się Łasztownia – nowe serce miasta.

Bulwarowe Daty i liczby

projekt bulwarY MIEJSCE SPOTKAŃ

Bulwary Miejsce Spotkań to marka promująca zmodernizowane szczecińskie nabrzeża i Łasztownię jako lokalizacje licznych wydarzeń i ulubioną destynację mieszkańców i turystów… ich ulubione miejsce spotka.

Celem szczegółowym projektu jest zachęcenie szczecinian i gości do odwiedzania Nabrzeża Starówka i powstałego obok skweru poprzez promocję wydarzeń odbywających się w tych miejscach. Projekt stanowi źródło informacji dla odbiorców a także wsparcie dla organizatorów wszelkich imprez.
Celem nadrzędnym jest promocja idei Floating Garden, zbliżenie Szczecina do wody, promocja ŁASZTOWNI, jako nowego serca miasta. Bulwary mają być miejscem spacerowym, rodzinnym, przestrzenią relaksu i rozwijania aktywności sportowo-hobbystycznych.