SNMCMG1 ships underway from Irbe Strait (Baltic sea) to Stockholm port. October 30th 2020.

Okręty NATO z wizytą w Szczecinie

11 grudnia 2020

Już 11 grudnia do Szczecina wpłyną cztery okręty Morskich Sił Zbrojnych NATO. Wizyta związana jest elementem rutynowych działań, jednak poprzedzona została niezwykle ważną operacją usuwania amunicji na duńskich wodach terytorialnych.

W piątkowy poranek (między 9.00 a 10.00) u stóp Wałów Chrobrego zacumują trzy okręty Stałej Grupy NATO ds. Zwalczania Min I (SNMCMG1) pod dowództwem Audriusa Venckunasa z litewskiej marynarki wojennej. W sobotę dołączy do nich czwarty. SNMCMG1 składa się z czterech jednostek: flagowego statku LNS Jotvingis (Litwa) z międzynarodowym personelem oraz trzech statków przeciwminowych: ENS Admiral Cowan (Estonia), FGS Sulzbach-Rosenberg (Niemcy), LVNS Imanta (Łotwa). SNMCMG1 jest jedną z czterech stałych sił NATO wchodzących w skład morskiego komponentu sił szybkiego reagowania. To także jedna z dwóch specjalistycznych grup przeciwminowych.

Okręty będą cumowały w Szczecinie do 14 grudnia. Ze względów sanitarnych pokłady jednostek nie będą otwarte dla zwiedzających. Okręty będzie można tylko podziwiać z bulwarów.