BOH_2944

Pyromagic za nami

13 sierpnia 2018

Za nami XI edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztucznych Ogni Pyromagic 2018. Przez dwa dni z Wałów Chrobrego i Łasztowni mogliśmy podziwiać najpiękniejsze fajerwerki świata.

 

To były bez wątpienia jedne z najhuczniejszych dni w roku. I choć do Sylwestra jeszcze daleko, to niebo nad Szczecinem mieniło się tysiącami kolorowych fajerwerków. Festiwal Pyromagic co roku przyciąga tysiące widzów. Przez weekend na Wałach Chrobrego oraz Łasztowni można było spotkać tłumy mieszkańców, turystów i przyjezdnych z całego świata. A przechadzając się po terenie imprezy dało się usłyszeć różne języki – od angielskiego, po niemiecki, ukraiński czy włoski.

Zresztą, liczby mówią same za siebie. Przez dwa dni, przez teren imprezy przewinęło się około 430 tys. osób, a w kulminacyjnych momentach, czyli w trakcie pokazów piątkowych i sobotnich pokazów było kolejno ok. 150 tys. oraz 190 tys. widzów.

Nad bezpieczeństwem tych wszystkich osób czuwało ponad tysiąc osób. Przez piątek i sobotę rotacyjnie służbę pełniło ponad 600 policjantów, 116 strażników miejskich, 460 pracowników ochrony, na 10 posterunkach 150 pracowników Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego oraz kilkudziesięciu ratowników medycznych. Dzięki temu wydarzenie przebiegało bardzo spokojnie, a pracownicy służb mundurowych interweniowali m.in. w kwestii nieprawidłowego parkowania. Efektem, czego podczas 93 interwencji strażników miejskich, było wystawienie 40 mandatów, założenie 19 blokad i odholowanie 3 aut.

Pyromagic to prawie 60 minut pokazów sztucznych ogni, 10 tys. materiałów pirotechnicznych, ponad 35 różnych utworów muzycznych w rytm, których wystrzelano fajerwerki i 4 zespoły prezentujące światowy poziom pirotechniki.To także 4 artystów, którzy umilali nam oczekiwana na pokazy. Nie zapominajmy także o wydarzeniach towarzyszących, bo te z roku na rok rozwijają się. W Water Show wzięło udział 46 zawodników. Z kolei w Firefighter Combat Challenge zmagało się w 179 strażaków z 7 krajów: Polski, Czech, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Niemiec i Anglii. O puchar Poloneza w Baltic Polonez Cup Races walczyło 8 jachtów. A w ramach Splash of Colors Łasztownia przybierała sześciokrotnie barwy tęczy.